Vejetaryenlik kültürü kategorisel olarak ayrışmakta ve bu kültüre uygun yaşayan vejetaryen ve veganlar uygun tüketim ürünleri tercih etmektedirler. Bu tercihler, üretici kuruluşlara arz olarak yansır. Vejetaryen tüketici kitlesinin pazardaki konumu da önemli bir noktadadır. Bu avantajlar için üretim ve hizmet kuruluşları ürün ve hizmetlerinin vejetaryen ve vegan kültürüne hitap ettiğini 3.taraf kuruluşlara tescil etmek durumundadırlar. Tüketici, bu tescil ile ayrışan, işaretli Vegan - Vejetaryen ürün ve hizmete, sağlıklı, güvenilir ve kolay bir şekilde ulaşır.

ISQ, NSO-IBI vb. global kuruluşlar, bu kültürde tescil, onay, sertifika, lisans gibi ayırt edici faydalar sağlamaktadır. Kuruluşların faaliyetleri, belgelendirme/tescil ya da akreditasyon olabilmekte ve 3. Taraf sertifikasyon/lisanslama/tescil hizmetlerini güvenilir ve küresel hale getirmektedir.

ISQ gibi Belgelendirme/lisans/Tescil sağlayıcı kuruluşlar, sertifika ihtiyaçlarını karşılarlar.

Vegan-Vejetaryen belge talebinde bulunan müşteri işletmeler, ürünlerinde yapacağı tesciller için, ISQ Vegan-Vejetaryen standardı/kriterleri gereklerini karşılayıp karşılamadığının ortaya konmasını, ürünlerin ve üretimin kontrol altına alınmasını ve bu faaliyetler ile bu kültüre ve tüketiciye güven veren işlemlerin yansıtıldığı belgeye “Vegan-Vejetaryen Belgesi” denir.

ISQ tarafından, tescil ve belgelendirme faaliyetinin diğer bir adına da “Lisanslama” denilmektedir.